Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jeden Čestmír nestačí - den čtvrtý

Máme za sebou pouhé čtyři dostihové dny a rekordy se to jen hemží. Současně jdou navíc s nimi ruku v ruce karamboly, a to už je k zamyšlení. Jestli to takhle půjde dál, kdo tady zbyde? Ale nepředbíhejme.

 
Pozornost na sebe tento den poutaly kromě hlavního dostihu ročníkové předzkoušky, obě ale připomínaly spíše husí pochod, nicméně rekordní pochod. K očekávanému souboji mezi Victimem As, Jill a Busby Cartouchem nakonec nedošlo, protože Busby Cartouche (J.Kotásek) se ani tentokrát nevyvaroval cvalu a siamská Jill (M.Volf) byla i přes své výrazné zlepšení na Victima As (M.Kalčík) krátká. Ten ještě o "půlku" vylepšil své maximum a tak jediným překvapením bylo třetí místo hnědáka Poker Teč (O.Kozel). Čtyřletí zatím zdaleka nedosahují kvalit o rok mladších bojovníků, takže vítězný Taiji de Bomo (Z.Škobis) hlouběji do výkonnostních zásob sáhnout nemusel, neohrozila ho ani Mykolova Italka Nina Belle (M.Volf). Zajímavý mohl být ale jeho souboj s Kaizer Jamacanem (J.Svoboda), jenže ten se ročníkovému srovnání vyhnul a dal přednost rámcové ceně, kde velmi lehce zvítězil. Časem 1.16,6 se však ke špičce ročníku právem zařadil.
Zato v Ceně Flinta o překvapení nebyla nouze. Už hodně dlouho jsme neměli možnost vidět tak precizní start jako právě tady. Možná sehrála roli vyrovnanost celého pole, kde vyhrát mohl snad kdokoliv. Dalším momentem na pomyslené misce vah pak bylo pekelně nasazené tempo, které významně zamíchalo osudím. Suma-sumárum, kdo si počkal, ten se dočkal. Velmi těsně, ale přece zvítězil lehce opomíjený Grafik (M.Volf) před naopak preferovaným Zazazoo (J.Kotásek). Třetím místem způsobila menší šok chropyňská Agita (P.Vávra) a získala si tak významný respekt.
Poměrně nejvyrovnanějším doběhem se mohl pochlubit úvodní handicap věnovaný Aro Nemocnici Motol ( která poskytuje vynikající péči zraněnému Čestmíru Řehořovi), kde Jasanovi Teč (O.Šmejkal) vyfoukl vítězství takřka na poslední chvíli Vasteras JK (M.Vlasák). Po nečekaném škrtu Verena, který se před nahříváním dost ošklivě zranil, se vítězství Ornelly (E.Volf) v rámcovém dostihu vcelku čekalo, stejně jako favoritky Skyline (Z.Vávra).
 
Co však nikdo nečekal byl další karambol, za kterým stály - jak jinak, než železné sloupky označující mety, železná hrozba, která odolává veškerým varováním. Na co ještě čekáme? Na první křížek? Nebo jich musí být víc, aby to s někým konečně hnulo? Tentokrát to naštěstí dopadlo podstatně lépe, Marina má "pouze" zlomený nos a silně potlučená obě kolena. Ale co chybělo, aby tomu bylo jinak?
Vyznamenala se ovšem opět dostihová komise. Zrušit dostih mrknutím oka s komentářem, že oni tam přeci nebudou čekat, až přijede sanitka, je pro mě osobně naprosto neakceptovatelné. Přivezte je příště, no to je dobrý. A příště se stane co? Kdo nahradí majitelům a trenérům náklady za dopravu a ustájení, které se díky takovému to rozhodnutí staly zbytečné? Přemýšleli odpovědní hlavou, co myslíte?
 
Další pozoruhodností, kterou nikdo neřeší, je rozmístění kuželů na jednotlivých metách. Jejich nestandardní rozmístění si tak trochu-či spíš více hraje s regulérností. Jedněm totiž poskytuje lehkou výhodu, druhým právě naopak. Oba extrémy pak dohromady můžou některé ze soupeřů znevýhodnit až o dalších 20 metrů, k čemuž právě došlo v úvodním handicapu na metě 1730 metrů. V tomto případě navíc na nedostatečně potřebný prostor doplatil Bedřich Novák v sulce Roswithy Skal.
 
Na závěr ještě jeden postřeh, na který mě přivedl Jindra a je pro změnu v naší jezdecké moci. Po doběhu Ceny Flinta přijel Cornelis (Loman, Ocean Al) docela rozčarován, že tady mezi jezdci nefunguje žádná kolegialita. Když chtěl přejít s Oceanem Al na pozici outleadera, nebylo mu to umožněno, přestože chvíli předtím jezdci tempo zmírnili. Neměl jinou možnost za daných okolností, než sešlápnout pedál nadoraz a dopadlo to tak, jak dopadlo. Chvíli za ním se z dostihu vrátil Jindra a povídá "to mě Cornelis docela potěšil, když viděl, že Ocean už nemůže, tak normálně dělal místo, aby mohli ostatní jet, to se teda u nás nevidí a už dlouho jsem se s tím nesetkal". Na pozici outleadera totiž v cizině naopak pustí každého rádi, protože je to nejhorší pozice a obráceně - jet za outleaderem je skoro nejlepší. V zahraničí se jezdci všeobecně respektují a na rozdíl od nás si vzájemně a záměrně neškodí. Jednou totiž pomůžu já Tobě a příště zase Ty mě.
Tak vidíte, slušnost nás zaskočí. Nemělo by to být náhodou obráceně? Že se tady jezdí stylem urvi co urvi za každou cenu, když už nemůžu já, tak aspoň "zesrabím" ostatní, to je bohužel pravda. Co musí při takovéto metodice nutně následovat? No že to příště vrátím, protože jinak to tady evidentně nejde. Ta hrstka skutečných profesionálů, která nám tady zbyla, to už asi nejspíš nezachrání. A přitom stačí tak málo.
 
Doufejme, že příště bude líp.
 
Alena Čemusová
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

arturek - Re: Re: Re: Re: Za vším jsou prachy!

Až se budou v Bravanticích běhat dostihy, porostou v Praze na václaváku na stromech kokosové vořechy. Celý je to jen velkej humbuk, možná snaha vytáhnout ňáký prachy coby dotaci z EU, ale ani to velkými jirkovi nasichr nevyjde. Čest jeho památce!

xxx - Re: Re: Re: Re: Re: Za vším jsou prachy!

Tam může narůst jedině ten kokos co ty nosíš na krku.

Alena - Re: Za vším jsou prachy!

Vážený člene DK,
nemohu si odpustit pár připomínek. Co se týká peněz, tak bych v tomto případě být Vámi radši mlčela. Za to, co předvádíte a co svými výroky leckdy způsobujete, je i 50 Kč hodně. Nebudu tady prezentovat konkrétní částky, můžu jen říci pro ostatní, že máte dvojnásobnou hodinovou taxu, než dostávám kupříkladu já, a to mám na poměry v této zemi dost slušný plat.
Zjednat náhradní sanitku je akce na 20 minut (v případě, že dodržíte Vám dané pokyny), nikoliv na hodinu.
O tom, kdy se dostih prohlašuje za neplatný a za jakých podmínek se opakuje zcela jasně hovoří Dostihový řád v § 292-294. Pakliže ho vědomě porušujete a ještě se tím chlubíte, nemáte v této funkci i tak co pohledávat, natož vyhrožovat.
Váš komentář svědčí o nehorázné ignoraci a bohužel taktéž dokumentuje Váš intelekt. Takže pro příště (týká se doufám těch intelektuálně zdatnějších): příprava koně na dostih obnáší podstatně více, než 20 minut času. Navíc každý trenér má většinou omezené přepravní možnosti, takže kvůli tomu, že vezl koně, kterému jste dostih svévolně zrušili, nemohl přivézt jiného. To pominu fakt, že přišlo veškeré úsilí a práce vniveč díky Vaší omezenosti.

člen DK - Najděte si jiné blbouny!

Členové DK jsou pouhé figurky na šachovnici mocných členů VV. Vždy tomu tak bylo, je a bohužel asi i bude! V minulosti se scházela po dostihovém dnu disciplinární komise ve složení Balcar, Bouma, která výroky DK (zejména udělené sankce) upravila dle své libosti. V současné době upravuje výroky DK, přesunuje platnost sankcí nebo sankce DK zruší úplně VV, respektive jen jeho mocná část ve složení nejmenovaná veterinářka s amatérskou licencí a nejmenovaný majitel ze severní Moravy. Zkrátka výroky DK nemají žádnou platnost, VV si v případě nelibosti změní co chce a jak chce! Tak se nedivte, že se do DK hrne takové množství lidí a o práci v DK je tak obrovský zájem! Tady vůbec nejde o peníze, ale o nulové pravomoci členů DK!!! V takové atmosféře, navíc s letos dosazenou novinkou, dostihovým delegátem, který do všeho hned kafrá, je práce v DK skutečně lahůdkou. Ani se předsedovi DK, který měl službu v sobotu 30.4. nedivím, že se rozhodl tak jak se rozhodl, protože VV už neměl šanci takhle narychlo tenhle výrok DK zrušit! Že se to negativně dotklo majitelů, zvláště pak těch ze vzdálenějších krajů (Moravy) je už věc jiná. Tedˇ VV nasadí (vlastně už nasadil) psí hlavu mgr.Novému a členům DK sloužícím v onen den, a bude (marně) hledat za tyto osoby náhradu. Tím pádem už se personální složení DK letos nezmění, protože se stěží podaří najít tak akorát 3 členy DK, kteří v onen osudný den 30.4. službu neměli a kteří budou ochotni sloužit mocným.

Alena - Re: Najděte si jiné blbouny!

Teď jsem Vás teda docela nepochopila. DK vynesla svůj výrok natruc VV? To si děláte legraci nebo to myslíte vážně? Víte vůbec, co jste pronesl?
Vážnost si musí každá DK vybudovat, tu jinak nezíská a podobnými výroky to asi nepůjde. Psí hlavu uvedenému předsedovi nikdo nasazovat nemusí, to už si totiž udělal on sám. DK není od toho, aby dělala "natrucy". Blbouny hledat nemusíme, těch je tu bohužel dost.
Pravdu máte s dostihovým delegátem, tato funkce minula svůj původní smysl a v této podobě je naprosto k ničemu.
Funkce v DK je všude ve světě velice vážená. Já moc dobře vím, že tady srovnávám něco, co srovnávat nejde. Ale nikdy se ani na dostřel nepřiblížíme, dokud budeme ke všemu přistupovat jednostranně. Nemůžete chtít vážnost a pravomoce, když pro to nejste nic ochotni udělat. Je to také otázka přístupu. Samozřejmě všichni uděláme chybu, ale musíme být schopni se z ní poučit, aby se víckrát nestala. K tomu je ale potřeba si tu chybu přiznat, urážet se je dost primitivní a není na místě. Jestli se cítíte být figurkou, tak jí asi jste a je to jen Váš problém. Jestli jí být nechcete, tak s tím sakra něco dělejte. Když házíte horké brambory za sebe, tak se nedivte, že Vás nebere nikdo vážně. Problémy se musí řešit a ne se jim vyhýbat.
Zapomínáte na jednu věc, všichni jsme nahraditelní.

člen DK 2 - Re: Re: Najděte si jiné blbouny!

Já jsem v té komisi 30.4. nesloužil a příspěvek o "prachách" není mým dílem, používám proto už raději číselné označení 2. Za omezenými pravomocemi DK si ale stojím, a to je ten hlavní důvod, proč lidé ze cvalových DK (namátkou pánové Zágler, Pokorný) nemají zájem se v DK při klusácích pravidelně angažovat. A že ten výrok o zrušení posledního dostihu byl od DK natruc je má domněnka, kterou vám asi sotva někdo ze službu konajících členů DK v sobotu 30.4. potvrdí. Ale o to nejde. Z rozhodnutí VV měnících uložené sankce DK jsou členové DK otráveni a do služby v DK se pak nikdo nehrne. Jeden příklad za všechny: přesuny uložených sankcí zákazu startu např. pro Mykolu Volfa vloni na podzim tak šikovně, aby se sankce vyhnula jednomu dni ve VCH kdy byl na programu Zlatý okruh a Mykolova velká šance s Grafikem a dvěma dnům v Německu, kam pan Volf jel se svými koni jako trenér i jezdec. Takže sankce zákaz startu uložená DK v délce asi tři týdny na období od do byla VV dodatečně časově upravena a vymezena tak, aby do ní spadnul jen jeden nevýznamný klusácký den ve VCH bez ročníkových zkoušek a bez dostihu Zlatého okruhu. Takhle se zřejmě buduje na VV ona vámi zmiňovaná vážnost DK.

Alena - Re: Re: Re: Najděte si jiné blbouny!

jo, to máte pravdu, ale je to zase jenom důsledek celé mašinérie.
Přesouvání zákazů startu jsem kritizovala mockrát, ale nikdo se neozval, všichni byli spokojení. Proč si tedy všichni funkcionáři striktně nevyžádají od VV jasnou metodiku a pravidla? Vždyť nikdo z funkcionářů neprojevil nikdy žádný zájem, snad kromě pana Záglera, to je jediný, o kom vím. Takhle se nic nehne z místa.

----- - Re: Re: Za vším jsou prachy!

Drazí členové DK, Vy, kteří byste měli znát dostihový řád nejlépe, ale evidentně na to nemáte intelektuální kapacity, Tak speciálně pro Vás si dovolím DŘ odcitovat:

§ 293. Jestliže vedoucí klusák neurazil více než polovinu základní vzdálenosti, nejvýše však cca 1200
metrů, má být dostih prohlášen za přerušený a nařízen opakovaný start.
§ 294. Jestliže dojde k nehodě nebo příčině, která zřejmě změní výsledek dostihu, a přitom DK nestačí
dostih včas přerušit, má dostihová komise právo dostih prohlásit za neplatný. Dostihová komise roz-
hodne, zda se bude dostih ještě téhož dne opakovat nebo k opakování dojde do 7 dnů nebo se opa-
kovat nebude.

Sázkař - Re: Za vším jsou prachy!

Pražáci vždy inklinovali k lenosti,to je stará životní zkušenost nás venkovanů,ale když už jednou přijmu zodpovědnost a k tomu za peníze,tak je slušnost vyjít vstříc lidem,pro které pracuji,to mi nikdo nevymluví.Moraváky obdivuji za jejich přístup ke koňáctví,v opačném případě by to asi nefungovalo,pražáci jsou zvyklí dopoledne chrnět,takže nechme moraváky žít.Škoda,že není zájem o práci v DK,potom by tam nemuseli být tací,kteří mají podobný přístup,jako pisatel vysvětlujícího příspěvku a to pominu úvahu o fundovanosti některých členů DK.

Arnost - Poděkování

Dekuji VV že se stará o nás duchodce a vytváří nám na všední dny kdy se doma nudime program.

bývalý majitel - Železné sloupky

Která chytrá hlava na ČKA vymyslela ony železné sloupky na metách? To je vážně takový problém (finance + něčí práce) vyměnit je za sloupky plastové? Při kolizi koně, sulky či jezdce se sloupkem pak stačí v nejhorším případě pořídit (vyměnit) plastový sloupek a je to jistě lepší a vyjde to podstatně levněji než "oprava" koně, jezdce či sulky po kolizi se železným sloupkem. Kdyby raději Výkonný výbor ČKA podnikl neprodleně něco v této věci než aby vydával proklamativní stanoviska o distancování se od výroku DK přesunout (nikoliv zrušit) poslední dostih v sobotu 30.4. DK má na takové rozhodnutí právo, a výrok DK je třeba respektovat. Otázkou je zda takové rozhodnutí bylo nejšťastnější. Však nepochybuji o tom, že vlivné síly na ČKA to dají panu Mgr.Novému sežrat a že zas bude na dlouhou dobu z DK distancován! :-)) Ale zpět ke sloupkům, jsem optimista a věřím, že VV se k výměně sloupků rozhoupe ihned poté, co dojde k dalšímu, tentokrát už možná fatálnímu zranění jezdce a/nebo koně.

Zdá se, že ČKA získala nějakého sponzora, který si přeje vyplnit modrý pondělek, že se dostihy přesouvají z obvyklé soboty (21.5.) na netradiční pondělní termín (23.5.). Mimochodem technická komise (TK) navrhovala přesunout sobotní červnové termíny na termíny čtvrteční, ale asi se bude běhat v červnu o sobotách nebo snad ne? Kdo by také bral na ČKA vážně nějaké návrhy nebo připomínky TK pod vedením Petra Malíka, že?!

Martin P. - Re: Železné sloupky

Vzhledem k tomu, že většina z nás ve čtvrtky pracuje, samozřejmě jsme pro dostihy v sobotu, celou sezonu, hlavně v létě, kdy je hezky. TK je asi spolek chalupářu, a o sobotách se v létě chce válet u vody.

bývalý majitel - Re: Re: Železné sloupky

Ono je úplně jedno kdy se běhá. I kdyby se začínalo ráno v pět hodin nebo večer v sedm anebo zůstalo u sobotních odpolední, na obrovskou návštěvnost to nebude mít žádný vliv.

Nestranný. - Re: Re: Re: Železné sloupky

Není to úplně jedno kdy se běhá,pro někoho to může být den dovolené pryč,pro další značně ztížená přeprava koní díky citelně zhuštěnému provozu oproti sobotě atd.Návštěvnost je jaká je,nemá cenu toto rozebírat,to je na jinou diskuzi,mám pocit,že bývalý majitel je až příliš zahořklý a pesimistický,je třeba doufat,že bude lépe.

bývalý majitel - Re: Re: Re: Re: Železné sloupky

Obávám se, že lépe už bylo! :-) A sice v době, kdy v dostihovém programu byl zveřejňován plánek nového závodiště s podtitulkem, že "závodiště bude!" a všichni jsme té krásné pohádce tehdy věřili! Nejsem ani zahořklý ani pesimistický, jen popisuji reálný stav věcí.

Fanoušek - Re: Re: Re: Železné sloupky

Obrovská návštěvnost nebude nikdy, ale ve všední den je diváků míň, to se ukázalo v minulých letech, když se běhalo přes léto ve čtvrtek nebo ve středu. Takhle už nebudou chodit ani ti "skalní" fanoušci, protože všichni se z práce neuvolní

bývalý majitel - pondělní dostihy 23.5.

Hlavně ať se začne co nejdřív, čili jako obvykle ve 14.00, ať tam nemusím v pondělí tvrdnout až do pozdního večera! Takhle si to napíšu jako služební cestu a pracovní dobu strávím v pondělí odpoledne příjemným způsobem! :-)

bývalý majitel - TV

Přímé přenosy TV z klusáků stejně nevysílá, jde to až večer ze záznamu, takže kvůli Markovi Svačinovi to nebude. A navíc hokejový šampionát končí už o týden dřív, v neděli 15.5. Obávám se, že za tím budou zájmy vrchnosti, protože holt se sobota 21.5. nehodí někomu z vlivných členů VV do krámu, takže si operativně změní termín dostihů. Divím se, že se klusácká obec spokojí s holou informací o přesunu termínu a nepídí se po důvodech této změny. Ne všichni se totiž na plný úvazek věnují klusákům a mají v týdnu proto ještě jiné pracovní povinnosti, takže takováto změna pro ně může být dost nepříjemným zásahem do pracovních plánů.

kyzacek - Podekovani Vykonnemu Vyboru

Chtel bych podekovat Vykonnemu Vyboru za jeho postoj v kauze prelozeneho posledniho dostihu. Je videt, kdo ma kone a pochopeni pro ne i trenery a kdo si chodi do Chuchle jen vydelat a neni ochoten zustat ani hodinu prescas.
Zaroven bych chtel ocenit presunuti dostihoveho dne z 21. na 23.5. O vikendu totiz hlidam rodicum psa a diky tomuto rozhodnuti o vyznamne dostihy z tohoto dne neprijdu.

Sázkař - Re: Podekovani Vykonnemu Vyboru

Kýzáčku zlatá slova,mnohdy je vidět i neochota vyvěsit výsledky posledního dostihu,rychle sbalit a davaj pryč a hlavně pobrat peníze.