Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vážení,


upřímně jsem se v uplynulém období snažil vyřešit vleklý spor mezi znepřátelenými frakcemi uvnitř klusácké obce a to tak, aby měl klusácký sport před sebou opět nějakou perspektivu. Při řadě jednání (v poslední době) jsem však nabyl dojmu, že se většině účastníků ani vlastně nechce spor pozitivně vyřešit a že jim, přes veškeré proklamace, tedy vlastně o koně nejde.
Naposledy jsem jednal - poměrně obsáhle - s Mgr. Svobodou o uplynulém víkendu v Bravanticích (pozn.: dostihový areál je až na drobnosti skutečně pěkný, ovšem můj pohled na věc - tedy to, že nemůže být jedinou variantou pro klusáky v ČR - zůstává naprosto nezměněný). V diskusi jsme se dopracovali k určitým tezím, které by mohly být základem budoucího pozitivního vyřešení stávajícího (neustále kritického) stavu:


- má-li vlastní klusácký provoz řídit coby vrcholová autorita ČKA, pak by musela mít paritní zastoupení obou (řekněme) frakcí, tedy Čeklusu a Equifora. Představa by mohla být taková, že by obě strany delegovaly do 4-členného výboru po dvou svých nominantech (pragmatických, komunikativních). Takto vzniklý VV by se musel na základních otázkách vždy dohodnout, žádná ze stran by neměla (zneužitelnou) početní převahu.


- navenek by pak VV reprezentoval prezident, zvolený ze členů VV (možnost: vždy 1 rok nominant Čeklusu, následující pak Equi..), aniž by měl tento prezident jakýkoli preferenční hlas


- vlastní dostihový provoz by pak zajišťovali 2 nezávislé pořadatelské subjekty: tedy v Praze Čeklus, v Bravanticích pak Equiforum


- vlastní sezóna by sestávala se stejného počtu dostihových dnů v Praze a na Moravě (tedy kupříkladu letos 12+12) a to v režimu 3 dny - pauza, přičemž dny v Praze a na Moravě by se střídaly


- vlastní termínová listina by pak byla zpracovaná vyváženě tak, aby na sebe (i propozicemi) celková skladba dnů navazovala, přičemž významné dostihy (ZO, klasiky, chovatelské i TF) by byly rovnoměrně zastoupeny v Praze i na Moravě (tedy např. že v Praze by se běhala VC 2-letých, VJC 3-letých a St. Leger, na Moravě pak zbytek: VC 3-letých, VJC 4-letých a Derby, přičemž následující rok by se tato skladba prohodila…)


- oba pořadatelské subjekty by stejným objemem peněz participovaly na stát.dotacích (ať už poskytnutých jakoukoli formou) i na příspěvcích z Francie…a j.


Takovýto model, pochopitelně, předpoklá schválení Valnou hromadou a úpravu Stanov. Jsem toho názoru, že VH by měla proběhnout bez zbytečného odkladu, tedy v průběhu měsíce dubna.
Pokud by byl shora uvedený model (nebo jeho obdoba) skutečně schválen a realizován, rád bych se zasadil za ukončení jakýchkoli předchozích soudních či jiných sporů a pří (včetně insolvence). Naopak tuto skutečnost bych považoval za naprosto zásadní. Myslím, že by se nové vedení ČKA i obou pořadatelských subjektů mělo zásadně vymezit proti jakékoli formě "vyřizování si starých účtů" i protekcionalismu…. mělo by dojít i k jakési "amnestii", na jejímž základě by mohla nová éra sportu odstartovat skutečně s čistým štítem. O faktickém vyřešení letitého sporu uvnitř klusácké obce by pak mělo být (následně) informováno i MZ, které nepochybně tuto (případnou) informaci přijme s uspokojením.


Ale jsou-li realizace této myšlenky protagonisté na obou stranách skutečně schopni, jsou-li ji ochotni příjmout ji za vlastní, nevím. Skoro si myslím, že ne. Já sám jsem svůj slib, svoji misi, se kterou jsem se (spontálně na ustavující schůzi Čeklusu) opět ke sportu vrátil, splnil: sehnal jsem peníze. Nad rámec toho jsem se ještě pokusil změnit stav uvnitř klusácké obce, ale zde již o výsledku své snahy pochybuji…
Nedokážete-li se (kupříkladu) nastíněným způsobem záhy domluvit, pak již klusákům fakticky nebude pomoci: sice se možná bude běhat na Moravě (i když o zdaru projektu v intencích dotačního programu stále reálně pochybuji a bez majitelů z Čech pak projekt považuji za vyloučený), možná se "provozní dostihy" v intencích cca 13 dnů budou běhat v Praze, ale reálně se bude dále krize prohlubovat, koní nebude přibývat (spíše naopak) a sport se bude blížit ke svému faktickému zániku. Reálně pak budou dále pokračovat intriky a obstrukce, schválnosti v duchu přivlastněné si moci, pomsty a na druhé straně detrukce.
V případě pozitivního vývoje v načrtnutých intencích jsem připraven věci pomoci, v opačném případě mi promiňte, ale budu se věnovat jiným, smysluplnějším aktivitám.
Očekávám tedy další vývoj i odezvu na shora navržené teze, J. Balcar

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Optimista - Valná hromada jenom s ročním zpožděním!

1/ OZNÁMENÍ

******************************************************

DŮLEŽITÁ UPOZORNĚNÍ !!

Z technicko-organizačních důvodů se Valné shromáždění ČKA přesouvá na podzimní období roku 2014.

Platnost stávajících snížených poplatků při zařazení importovaných koní do registru dostihových koní se prodlužuje do 30.9.2014

*************************************

Ještě bych chtěl upřesnit - organizačně-technický důvod je Sodoma na dovolené?

tak nevím... - Asi na tom něco bude..

Tak já v podstatě s Blacarem souhlasím, je to rozumný názor a určitě by bylo lepší se dohodnout a ne si vzájemně házet klacky pod nohy, což zatím bohužel činí jak ČKA tak i ČKS. Jen mi nepřijde moc fér, aby se - podle zveřejněné termínové listiny ČKA - běhaly všechny klasiky a chov.zk. v Bravanticích.. Možná to ještě bude změněno, ale pokud ne, je to dost nefér vůči chovatelům, kteří bydlí na opačné straně.. Ono jet s vozíkem s dvěma či více koňma přes 200 kilometrů není pr*el.. :-(

já vím - Re: Asi na tom něco bude..

souhlasím s tím že hádky by měly skončit, ale ty neskončí pokud bude sedět pevně na sekretariátu dr Pokorná. Tam je počátek celého problému.
Ale mám jěště dotaz, myslíš si že jed s dvěma konima 400 km z Moravy je radost ?

tak nevím... - Re: Re: Asi na tom něco bude..

Je mi jasné, že žádné daleké cestování není příjemné, právě proto si myslím, že by bylo fajn, kdyby se konečně nějak dohodli a kdyby se běhalo tam i tam! A každý by se mohl rozhodnout, jestli chce jet nebo ne.. Ale takhle, jak je to vypsané, tak není možnost volby :-(

gogo - Re: Re: Asi na tom něco bude..

Jest prokázáno, že z Prahy do Brablantic je to dál než z Brablantic do Prahy a některé osoby jsou o tom tvrdě přesvědčeny 8O)))

Jan Laška - Konečně

konečně rozmné stanovisko které by se mnělo dotáhnout do konce.Děkuji

filip lajner - Re: souhlas

řekněme si upřímně každý si hrabe na svém písečku a pana Balcara stejně jako pana Svobodu nevymíjaje.Tentokrát souhlasím s panem balcarem i když nesouhlasím se vším co zde bylo vyjádřeno tento model by se mi líbil.Ale já mám jen jediného koně a vlastně nemám do čeho mluvit ale možná bych z této diskuse udělal takové malé referendum .....la som za

Bingo - Re: Re: souhlas

Filipe, já si myslím, že i jako majitel jednoho koně máš do čeho mluvit. Copak majitelé jednoho nebo dvou koní, kteří finančně nemohou konkurovat Svobodovi a Balcarovi, jsou jen křoví a povl se kterýma se tito dva nebaví?
Referendum není třeba stačí svolat Valnou hromadu.

Alena - pochybnosti?

pochybnosti o ochotě či neochotě na uvedenou variantu přistoupit nejsou s prominutím na místě, protože jiná varianta, než nastíněná, z reálného hlediska není možná. Jen blbec by odmítal plnohodnotný provoz. Déle prodlužovat tento stav není únosné a svolání VS na 21.června je absolutní nesmysl. Jestli pan prezident s termínem nepohne, pak je víc než jasné, kdo a proč nechce přistoupit na smysluplný návrh. Tak s tím už konečně trochu pohněte!

abc - Re: pochybnosti?

"Pan prezident", je jen figurka, ten s ničím nepohne, protože to má zakázané od pana Magistra.

Ondra - Bingo

První věc,se kterou s panem Balcarem za ty roky maximálně souhlasím.

Bingo 2 - Re: Bingo

Ondro, nezdá se ti, že to co Balcar předvedl je totální podraz na celý Čeklus. Jeho podmínka pro řešení celé situace byla, výměna VV a především odstranění MVDr. Pokorné ze sekretariátu.
Po dohodě se Svobodou, o VV dva z Čeklusu a dva z Eui Forum , je jasné, že Svoboda navrhne Pokornou a Šplíchala a koho navrhne Balcar ? Hádej.
Kdo to vlastně je Eui Forum ? Do 1.1.2014 to bylo s.r.o s jediným majitelem a jednatelem tj . Svobodová Pavlína. Od 1.1.2014 je to podle rejstříku spolek, ale spolek koho?
Čeklus alespoň vydal seznam členů, ale kdo jsou členové EUI FORA. Lidi vzpamatujte se vždyť jde o další podraz na celou členskou základnu ČKA i Čeklusu.
Proti tomu , aby se běhalo na Moravě i v Praze přeci nikdo není. Ale za rovných podmínek pro všechny členy ČKA nejenom pro Svobodu a Balcara.

filip - Re: Re: Bingo

příspěvek binga je krásnou ukázkou současného stavu a jasně tak dokládá, že některým lidem o dohodu vůbec nejde. řeči o záchraně klusáků v tomhle světle nabývají zcela jiného rozměru. pro tyto lidi jsou koně až na tom úplně posledním místě, nikoliv na prvním, jak pokrytecky hlásají.

Míša - Re: Re: Re: Bingo

Podle víkendové dohody p. Balcara s Mgr. Svobodou mělo být 12 dostihových dnů v Praze a 12 v Ostravě. Na to konto tedy Čeklus jeden dostihový den zrušil a požádal ČKA ve středu o schválení 12 dostihových dnů. A na webu ČKA se poté objevila informace, že v Bravanticích je 17 dostihových dnů. Dále měla být valná hromada co nejdříve v Praze. Tak je tedy 21.6. v Meziříčí...

pozorovatel - Re: Re: Re: Re: Bingo

nechci se plést, ale mám pocit, že ty informace byly na webu zveřejněné ještě předtím, než proběhla ta schůzka obou pánů - předpokládám, že se jednalo o tento víkend, tedy 22 - 23. březen.
Pružnost ČKA je všem známá, takže případná náprava asi chvíli potrvá, i když taktika ze strany čka je víc než jasná.

Bingo - Re: Re: Re: Re: Re: Bingo

Milý pozorovateli, tady nejde ani o pružnost VV ČKA, ale o to, že cokliv se má uskutečnit, tak to musí pí. Pokorná a věrný stín Šplíchal napřed prokunzultovat s panem Magistrem a pokud ten návrh a řešení není z jeho hlavy , tak jako by nebyl. No a projednat něco s ním , to je na dlouho.
A k těma dvěma co se dohodli, jakou část vlastně zastupují v ČKA i v Čeklusu. Oni snad tyto spolky vlastní ? Já osobně jim nevěřím ani podání ruky, protože v momentě , kdy se otočíš zády, tak tě podrazí a nic neplatí.