Jdi na obsah Jdi na menu
 


Z Ameriky zpět do Evropy

25. 11. 2009
 
 
Po návratu ze Spojených států amerických nestačily dojmy ještě vyprchat a už jsem vyrazila za dalšími zkušenostmi, tentokrát pro změnu v Evropě. Není žádným tajemstvím, že na zahraniční praxi pobývá Patrik Jurkiewicz. Jeho útočištěm je Belgie a tréninkové centrum jednoho z nejznámějších a nejpopulárnějších jezdců západní Evropy – vlámského bohéma Josepha Verbeecka.
 
Vzhledem k tomu, že ve Francii se dostihová sezóna právě naplno rozjíždí, je pracovní program Verbeecka docela vyčerpávající. Přesto si našel čas a na uvítanou nás vzal na večeři. Setkání s tímto člověkem bylo velice příjemné. Jos Verbeeck je zábavný, bezprostřední a velmi oblíbený člověk, kam vstoupí, tam se setkává s přízní a aplausem. Ke svým zaměstnancům se chová vlídně a bez nadřazenosti, kterou by možná někdo při jeho popularitě mohl očekávat. Není mu cizí svým lidem za práci poděkovat, což mi způsobilo vzhledem ke zkušenostem z domova menší šok. Zpočátku mě napadlo, že to je jen malé „divadélko“, ale pak mě Patrik ubezpečil, že to není komedie, nýbrž běžná skutečnost, z které byl nejdříve také trochu rozpačitý.
 
Jos Verbeeck vlastní malou farmu, asi 40 kilometrů od Bruselu, kde zároveň bydlí. Areál disponuje pracovní dráhou s pískovým povrchem, mnoha výběhy, kolotočem pro osm koní a stájí s kapacitou 30 boxů. Ve stáji jsou dvě solária a čtyři umývárny. Stání pro koně o rozměrech 3,8 x 4,5 metru jsou bohatě nastlané slámou. Koně zde mají tu nejlepší péči. Všude je čisto a uklizeno, na můj vkus až příliš.
Pro trénink lze využít rovněž pracovní stroj – na něm můžou klusat volně jen na ohlávce až čtyři koně. Na rychlou práci se vyjíždí do nedalekého lesního areálu. V tomto lesoparku jsou kromě uzavřené pracovní dráhy a cest pro turisty také cesty pro pohyb koní, kam v rámci relaxace se svými svěřenci Patrik občas rovněž zavítá. Někteří koně po práci podle potřeby využívají solária, jiní mají naordinované inhalace. Každý kůň vlastní celou sadu dek – jednu do výběhu, jednu po práci, čistou do boxu a několik dostihových dek, protože důležitým momentem, na který je tady dáván zvláštní důraz, je teplo a sucho. Na udržování dek v čistotě jsou k dispozici samozřejmě tři pračky.
 
Dostihový rituál má lehce odlišné rozměry. Ustájení si tady v Belgii každý trenér musí dopředu objednat, protože ne všichni ho využívají. Početná část koní je zvyklá stát buď na autě, nebo jsou uvázaní přímo u něho. Před příslušným dostihem se koně shromažďují v kryté hale, kde do větších dostihů projdou kontrolou mikročipu a odtud zamíří většinou rovnou na parádu.
 
A jak vidí s měsíčním odstupem svůj pobyt zde sám Patrik?
 

Zatím si nemám nač stěžovat, spíš naopak. Jos je člověk na úrovni, zejména co se chování a vystupování týká. Neřeší prkotiny a nevystavuje se na obdiv, ale naopak se zajímá, jak se mám já a Tiffany (to je další zaměstnanec), jestli je všechno v pořádku, co koně a tak. Já mu řeknu, jak který kůň pracoval, co si myslím, že by bylo potřeba, on mi vydá případné pokyny, sdělí mi svůj dostihový program, poděkuje a popřeje hezký den. V některých ohledech mi připomíná Alleho. Já vím, že Lomana zná většina lidí jen buď podle pomluv, nebo podle toho, k čemu se nechá dotlačit neférovým jednáním v Chuchli, protože je impulsivní, ale v jádru on není zlý a já na spolupráci s ním dnes s odstupem času rád vzpomínám. Alle koním rozumí a má úspěch, což se u nás bohužel neodpouští. Tady je úspěch naopak uznávaným fenoménem. Možná je to dané celkovým přístupem. V Čechách probíhá všechno tak nějak v chaosu, tady je naopak klid a pohoda. Úžasné je také technické zázemí, ale to je dané celkovou prosperitou.

 

Obrazek

 

 

 

Obrazek

 

 

 

Obrazek

 

 

 

Obrazek

 

 

 

Obrazek

 

 

 

Obrazek

 

 

 

Obrazek

 

 

 

Obrazek

 

 

 

Obrazek

 

 

 

Obrazek

 

 

 

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

pro Vercu

(Alena, 29. 11. 2009 22:55)

Ahoj Verco,
más pravdu, Patrik je nadsený. USA byly super, pro mne uzasna zkusenost a super straveny cas. Psala jsem o nich zatím jen v programu, ale chystám tady ted po sezone serii clanku i s fotografiemi a taky nejen o USA. Napis mi mail adress, at nemusime drbat takhle verejne. Pozdravuj Ondru a Mikeile pusu, ozvu se, Alena

diky

(Verca Goisova, 28. 11. 2009 19:09)

Ahoj Alo :-)
Musi to byt pro Patrika velika zkusenost i pro tebe, to vsechno videt,me to taky moc zajima jak to chodi u koni jinde na svete.
A jak se ti libilo v USA,o tom uz jsi psala nebo teprve budes:-)
Musim pohledat treba uz to nekde je...mela jsi se stavit:-)