Jdi na obsah Jdi na menu
 


Satan Misi Klusákom roka 2009

2. 12. 2009
 
Posledný novembrový piatok patril tradičnej spoločenskej akcii organizovanej Závodiskom, š.p. pod názvom XII. galavečer slovenského turfu. Súčasťou bilančného podujatia bolo okrem vyhodnotenia cvalovej časti sezóny a šampionátov sezóny 2009 vo všetkých oblastiach dostihového života aj vyhlásenie výsledkov ankety „Najlepší klusák dostihovej sezóny 2009“. Odbornou verejnosťou bol s počtom hlasov 31 suverénne zvolený 5-ročný Satan Misi pred Yanickom Boko (15 hlasov), Royal Titanom a Sněhovou Vílou Misi (obaja získali po jednom hlase), pričom siedmi respondenti nevolili žiadneho koňa.
 
Ocenený Satan Misi reprezentuje slovenskú stajňu JK Misi Hartmanice SK českého majiteľa a chovateľa JUDr. Milana Šímu a pochádza z tréningovej centrály v Novom Tekove lodivoda Ivana Trhana. Výborné a stabilné výkony Satana Misi (Leutnant – Sunshine Misi (Scooter)) neostali bez povšimnutia Trotting Slovakia – Klusáckej asociácii Slovenska, ktorá ocenila majiteľa, trénera a jeho realizačný tím dekou „najlepší klusák na Slovensku v roku 2009“.
 
Pôvod: Satan Misi sa narodil na Šumave ako jeden z produktov českého chovateľa, hlavne klusáckych koní, a podnikateľa v oblasti poľnohospodárstva  JUDr. Milana Šímu. Satan Misi je potomok nemeckého Leutnanta. Vo svojej kariére zarobil 31 981 EUR a osobné maximum 1:17,3 vyklusal na strednej trati (2000 metrov) až v ôsmych rokoch života v roku 1990. Užitočnú dostihovú kariéru ukončil ako 12-ročný, keď absolvoval celkovo 132 štartov, z ktorých vyťažil 5 víťazstiev a 50 umiestnení.
Jeho otec Lord Pit (D) po úspešnej dostihovej kariére absolvoval bohatú a dlhú kariéru plemenníka. Najvýraznejším produktom je Tornado Hanover (13,8) so zárobkom 379 271 EUR.
Určite aj preto Leutnant po skončení tej dostihovej, pokračoval v šľapajach svojho otca a začal kariéru plemenníka. Narodilo sa po ňom celkovo 28 žriebät. Na dráhach sa z jeho produktov najviac presadil v Čechách pôsobiaci Air Hunt (15,4) s celkovým zárobkom cez 400 tis. CZK a tabuľovým dobehom v Českom klusáckom derby (2002).
V pedigré matky Satana Misi, českej odchovankyne Sunshine Misi, koluje americká krv švédskeho otca Scooter (13,8) a švédskej matky Sine Aspera (18,7). Hoci Sunshine Misi neokúsila dostihový ruch, bola zaradená do chovu a ako šesťročná dala život úspešnému Satanovi Misi. Jej ďalší produkt Stella Misi (Leutnant), sa síce na dráhu nedostala, no o rok neskôr sa jej narodil Safír Misi (Fazimo). Safír Misi (17,6) zaujal hlavne tohtoročným druhým miestom Breeders` Crown trojročných. Jej zatiaľ posledným potomkom, ktorý sa narodil v roku 2008 je Suri Misi.
 
Kariéra: Satan Misi debutoval na dostihovej dráhe v Prahe vo Velké Chuchli 9. júna 2007 ako trojročný v 2180 metrov dlhej Cene Biofaktory a pod vedením svojho vtedajšieho trénera Mykolu Volfa svoj prvý štart hneď premenil na veľmi ľahké deväťdĺžkové víťazstvo. V premiérovej sezóne sa predstavil ešte 11-krát, úvodné víťazstvo rozšíril o ďalšie dva triumfy a bez peňazí skončil len dvakrát (zárobok 1256 EUR).
V dostihovej sezóne 2008 sa Satan Misi predstavil už v drese slovenskej pobočky stajne JK Misi Palvínov (predchodkyne JK Misi Hartmanice) a pod trénerskou taktovkou Ivana Trhana pôsobiaceho v Novom Tekove. Z celkového počtu trinástich štartov dokázal opätovne vyťažiť tri prvenstvá, ale jeho sezónny zárobok narástol na 2091 EUR. Po úvodných dvoch druhých a jednom piatom na bratislavskom ovále nasledovala diskvalifikácia v tradičnom Memoriáli Ing. A. Kukučku a následné 12. miesto v 16. vydaní Slovenského klusáckeho derby. Tmavohnedý valach sa naplno predviedol na letných klusáckych mítingoch v Novom Tekove, kde tri štarty znamenali dva triumfy a jedno štvrté miesto. Víťazstvom v 1800 metrov dlhej Cene Trotting Slovakia – Klusáckej asociácie Slovenska si dokázal zlepšiť svoj kilometrový rekord na aktuálne platných 1:17,3. Satan Misi v záverečnej fáze sezóny usilovne rozširoval svoje tabuľové umiestnenia a svoj druhý rok kariéry ukončil triumfom v Cene Žirlana v posledný dostihový deň v bratislavskom Starom háji.
Aktuálnu sezónu 2009 charakterizoval (popri vyrovnaných výkonoch na ováloch) porovnateľný počet štartov ako v predchádzajúcich dvoch sezónach (13), tradičný počet sezónnych víťazstiev (3) a vyše zdvojnásobenie celoživotného zárobku (3758 EUR). Na dôvažok svojmu majiteľovi JUDr. Milanovi Šímovi priniesol dodatočný zárobok 900 EUR v podobe získaných majiteľských prémií. Premiérový sezónny triumf si zaknihoval na prvom dostihovom mítingu v Topoľčiankach (Cena Stajne bratov Mošovských), ale najlepšie výkony opätovne predviedol na domácom klusáckom ovále (2x - Cena primátora mesta Levice, Memoriál JUDr. Roberta Deáka). Nestratil sa ani na výlete do budapeštianskeho Kincsem parku, kde začiatkom mája skončil v Derengő Díj na štvrtom mieste. Neskorší víťaz Maďarského klusáckeho derby Merengő bol v týchto dostihoch diskvalifikovaný za nadmerné cválanie.
 
Celková životná bilancia Klusáka roka 2009 predstavuje 38 štartov, z toho 9 víťazstiev a 23 umiestnení s celkovým zárobkom 7105 EUR. Jeho tréner Ivan Trhan sa na margo charakterových vlastnostní Satana Misi vyjadril nasledovne: „Nie je to žiadny búrlivák, je to charakterový kôň, s ktorým sa dobre pracuje. V tréningovom procese aj v dostihoch si uvedomuje, čo sa od neho vyžaduje, to je jeho výhodou.“ Na otázku budúcich plánov v nasledujúcej sezóne povedal: „Všetko závisí od propozícií a hlavne aby mu vydržalo zdravie. Nechcem byt alibista, ale rozhodujúcimi faktormi sú aj priebeh dostihov, kvalita dráhy. V každom prípade aj v tomto roku ukázal, že sa môže uplatniť aj vo výkonnostne vyššej kategórii dostihov, určite ešte nedosiahol výkonnostný strop. Budeme spokojní, ak aj budúci rok predvedie to, čo v tejto sezóne.“
 
Úplný prehľad Klusáka roka 2009 nájdete na http://trotdb.info/horse.php?action=show&id=85
 

(Gabo; pete)

 

Obrazek

 

 

Obrazek

foto: www.canonprofi.eu

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář