Jdi na obsah Jdi na menu
 


Je to na Vás ....


 

 

PORUŠOVÁNÍ STANOV
Všichni členové ČKA jsou povinni řídit se jejími stanovami. Tyto stanovy může změnit jen valné shromáždění jako nejvyšší orgán ČKA a jejich změna musí být ze zákona do 15 dnů od schválení oznámena Ministerstvu vnitra (které vede evidenci občanských sdružení).
·        Pokud dojde k postupnému odstoupení více než 2 členů výkonného výboru, musí být podle stanov svoláno mimořádné valné shromáždění a na něm jako povinný bod jednání provedena doplňující volba. Z výkonného výboru zvoleného v lednu 2009 postupně odstoupili Jiří Balcar, Karel Kadlec a Michaela Zemanová, odstoupil také dodatečně kooptovaný Václav Chaloupka, mimořádné valné shromáždění však svoláno nebylo.
·        Prezident ČKA podle stanov reprezentuje ČKA navenek, svolává a řídí zasedání výkonného výboru, svolává valné shromáždění atd. Po rezignaci Karla Kadlece v únoru 2009 však nový prezident zvolen nebyl.
·        Podle stanov je řádné valné shromáždění svoláváno jedenkrát v roce, nebylo však svoláno od 10. 1. 2009 do 23. 1. 2011., tj. déle než dva roky.
 
PORUŠOVÁNÍ DOSTIHOVÉHO ŘÁDU
·        Účastníci klusáckého dostihového sportu jsou povinni znát a dodržovat klusácký dostihový řád, což jezdci a trenéři každoročně stvrzují podpisem na žádosti o licenci. Problém je, že platné znění dostihového řádu vedení ČKA nezveřejnilo v listinné ani jiné podobě – v textu uvedeném na internetových stránkách ČKA nejsou zapracovány všechny změny, přijaté na valných shromážděních.
·        Pro rok 2010 nebyla vůbec vydána doplňující ustanovení dostihového řádu a byla používána doplňující ustanovení vydaná 10. července 2009, přestože je v nich na několika místech uvedeno, že platí pro rok 2009. Podle dostihového řádu má být každý rok ve Věstníku ČKA zveřejněn nejpozději do začátku dostihové sezóny rozsah a výše poplatků, které jsou vybírány od účastníků dostihů. V roce 2010 však byla takto zveřejněna pouze 1. část platebního výměru za služby poskytované ČKA.
·        V roce 2010 rozporu s dostihovým řádem místo disciplinární komise výkonný výbor rozhodoval o odvoláních proti rozhodnutím dostihové komise. K úpravám sankcí, uložených dostihovou komisí, nemá výkonný výbor podle dostihového řádu ani podle stanov vůbec žádnou pravomoc.
 
 
VEDENÍ ČKA NEKOMUNIKUJE S ČLENY
·        Poslední zápis z jednání výkonného výboru byl publikován ve Věstníku klusáckého sportu a chovu dne 10. července 2009. Od té doby běžný člen ČKA netuší, zda se výkonný výbor schází, o čem jedná a s jakým výsledkem.
·        Věstník klusáckého sportu a chovu vyšel naposledy 21. března 2010. Některé údaje (např. propozice) jsou sice dočasně uvedeny na internetových stránkách ČKA, nelze je však zpětně dohledat. Zcela chybí údaje např. o změnách majitele nebo importech klusáků. Podle našeho názoru by vedení ČKA mělo členy informovat také o dalších důležitých věcech – v roce 2010 například o stavu dráhy před začátkem sezóny nebo o problémech se zúčtovacím centrem a výplatou výher.  Do sekretariátu ČKA se mnozí členové ČKA bojí zatelefonovat, natož ho navštívit. Nedostatek informací přispívá k nehezké atmosféře strachu, nedůvěry a konspirací.
 
CHYBÍ ROČENKY A PLEMENNÉ KNIHY
·        Poslední klusácká ročenka vyšla v roce 2005. Ročenky chybí několika posledním nadšencům, snažícím se o českém klusáckém sportu psát a publikovat. Chybí také samotným majitelům, chovatelům, trenérům a jezdcům. Archiv výsledků dostihů na internetových stránkách ČKA není jejich náhradou, chybí zde zahraniční starty, veškeré statistiky i možnost nějakého vyhledávání. Údaje zde uvedené nejsou vždy ani spolehlivé, např. ve výsledku Českého klusáckého derby 2008 je zde uveden na druhém místě kůň, který byl ve skutečnosti diskvalifikován pro pozitivní dopingový nález.
·        Oprávnění a zároveň povinnost vést plemennou knihu klusáka vyplývá pro ČKA z plemenářského zákona. Veřejnost ani členové ČKA se však o této činnosti mnoho nedozví, protože poslední plemenná kniha byla publikována v roce 2007. V roce 2010, kdy přestal vycházet Věstník klusáckého sportu a chovu, už nemáme informace ani o narozených hříbatech nebo zařazení nových klisen do chovu.
 
NEPRŮHLEDNÉ HOSPODAŘENÍ
·        ČKA není soukromou firmou, ale občanským sdružením. Kromě finančních zdrojů, které v souladu se stanovami zajišťuje výkonný výbor, hospodaří také mj. se státními dotacemi nebo prostředky získanými od členů formou různých poplatků. Podle našeho názoru by vedení ČKA mělo své členy informovat o plánech a výsledcích hospodaření lépe a častěji, než jednou za dva roky ústní zprávou na valném shromáždění.
 
 
VYSOKÉ POPLATKY
·        V době, kdy zoufale potřebujeme každého registrovaného klusáka, působí kontraproduktivně některé vysoké poplatky. Jedná se například o poplatek za zařazení hřebce do chovu a každoroční vydání osvědčení.
·        Kromě poplatků za registraci dostihové stáje a dostihových koní je majitel povinen za každého klusáka od věku ročka každoročně zaplatit dvě stě korun plus dvacetiprocentní DPH za každý významný dostih, kterého by se tento kůň eventuálně v příštích letech mohl zúčastnit. Dlouhodobé zápisné se platí i v zahraničí, ale tam je skutečně částí zápisného do dostihů, jejichž termíny, propozice a dotace jsou předem známy. U nás se nejedná o zápisné, do něho se tato částka nepočítá a v případě, že bude dostih pro nedostatek koní oznámených jako startující zrušen, nebude nikomu vrácena. Je to něco jako výpalné – nezaplatíš, tvůj kůň už nikdy významný dostih nepoběží. Nejde o vysokou finanční částku, ale znásobená počtem koní a let může pro některé členy ČKA znamenat značnou zátěž.
 
ZÁVĚR
·        ČKA je podle svých stanov nositelem sportovního odvětví klusáckého dostihového sportu v České republice. Jejím hlavním posláním a úkolem je soustavná podpora a rozvoj klusáckého sportu a péče o členskou základnu. Úroveň klusáckých dostihů a počet registrovaných koní ale klesá a členská základna skomírá. Mnoho malých stájí a drobných chovatelů aktivní účast v klusáckých dostizích nebo chovu vzdalo, další při současném vývoji brzy skončí. Zůstane tak jen několik největších subjektů nakupujících převážně koně v zahraničí, přitom v klusácky vyspělých zemích je tento sport založen hlavně na drobných majitelích a domácím chovu.
·        Největším problémem ČKA je nedostatek financí a do jejího vedení bude logicky zvolen ten, kdo financování zajistí. Podle našeho názoru bychom ale ani v současné kritické situaci neměli rezignovat na dodržování daných pravidel a snahu naplnit poslání a úkoly našeho občanského sdružení.  

 

              TCA

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Míša Zemanová - Naprostý souhlas

Příspěvek s jménem Naprostý souhlas jsem psala ve spěchu, spletla jsem se o řádku a proto jsem se nepodepsala. Což dodatečně nyní činím...

Martin Hromadka - pod tohle se podepisu

Pridavam i svuj podpis a jeste bych do vyctu doplnil zneuziti projektu Trotteur Francais, podle me jedne z mala realnych moznosti, jak ozivit klusacky sport v CR. Jinde v Evrope tuhle nabizenou sanci pochopili a vyuzili (viz. nejnoveji zarazeni Gelsenkirchenu nebo Wolvegy do sazkoveho systemu PMU), zatimco u nas si kazdy tyden ctyri sverenci Mykoly Volfa dle na miru vyrobenych propozic a predem daneho scenare rozdeli francouzske penize po "boji" s jednim Polakem. Jestlize soucasny predseda VV ve sve vyzve hlasa, ze "je potreba hlavne pracovat na marketingu, jehoz nedilnou soucasti je shaneni sponzoru", pak naprosto nechapu, proc CKA takto hanebnym zpusobem naklada se sponzorem, ktery se sehnal sam a sam o sobe dela skvely mezinarodni marketing.

elena volf - Re: pod tohle se podepisu

Prestante se do nas prosim laskave navazet. Jestli vam to vadi tak si nejaky francouze poridte. Nikdo vam to prece nezakazuje. Spis to vse vypada ze hrozne zavidite a to je docela ubohost. Bylo by uz vhodne a nacase najit si jiny objekt na pomluvy.

MVDr Vojáček - Re: Re: pod tohle se podepisu

Stavím se za názor Martina Hromádky,má plnou pravdu a rozhodně se do vás nenaváží, jen konstatoval názor všech příznivců klusáckého sportu. Já jsem byl v minulé sezoně na dostihách jenom asi 5x, a z toho minimálně 3x jste cukali koně. Každá dostihová komise, mimo ČR, by vám za takové vyjetí koní sebrala licenci na hodně dlouho a to již nemluvím o tom jak daleko by vás hnali sáskaři. Nezlobte se že jsem tak přímý, ale to co jste předváděli byla ostuda našeho klusáckého sportu. Na vašem místě bych se k tomu raději nevyjadřoval.

elena volf - Re: Re: Re: pod tohle se podepisu

Pane Vojacku jestli si myslite ze kone cukame jen my tak si vemte poradny dalekohled at na drahu lip vidite.

MVDr Vojáček - Re: Re: Re: Re: pod tohle se podepisu

Děkuji za odpověď, kterou jste potvrdila, že jsem viděl velmi dobře i bez dalekohledu.

Tajný ctitel - Re: Re: Re: Re: pod tohle se podepisu

Dovoluji si tímto pogratulovat Eleně Mykolajevně k osobní statečnosti se kterou přiznala hrubé porušování DŘ.

Luboš Vachata - Re: Re: Re: Re: Re: pod tohle se podepisu

Kdyby byl každý tak odvážnej nemusí se tu psát takový blbosti.

Prd hrdinové - Re: Re: Re: Re: Re: Re: pod tohle se nepodepisu

Ano našli si jednoduchý cíl, co takhle další cukající jména a příjmení. To jsou ale bohužel jména většího kalibru, možná i kamarádi a ty si nikdo nedovolí vyslovit. Pokud vím cuká každá větší stáj. Měřte tedy všem rovně "v duchu svých zásad" a přidejte i ostatní jezdce a majitele, jsem zvědav, jestli se i pak podepíšete.

Martin Hromadka - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pod tohle se nepodepisu

Myslim, ze predmetem teto diskuze puvodne nebylo cukani, ale projekt Trotteur Francais jako takovy. Tzv. cukani (a nejenom v dostizich Francouzu) je zalezitosti Dostihove komise a jeji prace je zase zalezitosti vedeni. Neni tedy dulezite diskutovat o tom, kdo cuka, ale jak ho prislusne organy postihuji, respektive nepostihuji, a proc.

Luboš Vachata - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pod tohle se nepodepisu

Správně řečeno o cukání tu vůbec nebyla řeč. S touhle debatou začal náš histerka pan Vojáček.

Lee - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pod tohle se nepodepisu - cukání koní

Ale dovolí!!! Dvě největší stáje, kde se cuká a podvádí nejvíc: Levín v čele s Michalem Kalčíkem včetně dalších lidí, co koně z Levína jezdí (obě Balcarky)- v handicapu, kde mají zastoupení 3-4 koně se vždy dopředu domluví, s kým se pojede na vítěze a ještě si to nezapomenou vsadit. A Tochovice v čele s Mykolou Volfem (paní exprezidentka Pokorná má velmi často právo přednostní jízdy)! Je to jedna velká špína a podvod, a k tomu nesmyslný počet 10 dostihů za odpoledne, kde v sedmi z deseti dostihů běží 4-5 koní a někdy také jen tři! Nedá se na to dívat, však už také na jeleny do Chuchle nikdo kromě lidí ze stájí a majitelů už dávno nechodí!!! Pevně doufám, že 23.1. se na valném shromáždění všichni pohádají a rozhádají a klusáci v Čechách (a na Moravě) půjdou konečně definitivně do háje!!! Dostihy v mnoha případech zmanipulované s předurčeným vítězem z velké stáje, dostihy bez diváků a dostihy bez dostatečného počtu koní
nemá smysl běhat!!!

Alena - Re: slyšeli jsme slovo prudkého inteligenta

Jestli si potřebujete zanadávat, tak si poslužte. Nevím, do jaké skupiny lidí patříte, když nemáte ani trochu odvahy (pominu slušnost) se podepsat, žádný premiant asi nebudete. Budu trochu rozporovat Vaši poslední větu. Za a) diváci nejsou bezpodmínečná nutnost - když jsou, je to samozřejmě plus, to bezpochyby, ale dostihy všeobecně jsou postaveny na jiných základech. Za b) předurčený vítěz? patříte zřejmě do okruhu sázkařů a nevychází Vám kalkul co?... to je mi líto. Sázkařům nikdy nikdo nic nevysvětlí, mají svoji pravdu. Za c) je možné, že se všichni pohádají, ale radujete se asi předčasně. Vaši "jeleni" určitě přežijí, pevně v to věřím. Zášť je sice mocná zbraň, ale doufám, že je také dost zdravých lidí.

Lee - Re: Re: slyšeli jsme slovo prudkého inteligenta

Patřím mezi majitele (bývalé), své aktivity jsem se rozhodl už před časem ukončit nebo možná jen pozastavit do doby než se situace zlepší v což, bohužel, moc nevěřím. Nemám důvod se podepisovat plným jménem na tomto fóru a ani v pravidlech diskuse se to nevyžaduje. Za tím co jsem napsal si však pevně stojím, a věřte mi, že nejsem zhrzelým sázkařem, kterému nevycházejí tipy, ale zklamaným majitelem, který vidí budoucnost klusáků v Čechách a na Moravě černě. Pohled na klusácké dostihy, ve kterých "soupeří" v průměru 5 koní (a na podzim nebyly výjimkou dostihy za účasti 3-4 koní)je opravdu smutný a takové dostihy skutečně nemohou žádné diváky ani sázkaře a hlavně nové majitele či nové sponzory dostihů do chuchelských ochozů přilákat.

Jsem vážně zvědav, jaká nová jména se objeví na kandidátce do VV a na prezidenta, a kdo vůbec bude mít chuť kandidovat a věci změnit. Obávám se, že nových jmen moc nebude a u vesla zůstanou ve většině ti, co tam už byli nebo jsou dnes. Ti slušní, kteří odstoupili z funkcí či byli spíše odejiti už asi chuť kandidovat mít nebudou (například Míša nebo Klára). Vy snad víte o nějakých nových tvářích, které mají elán a sílu věci změnit a budou kandidovat? Co třeba Vy? Zatím na těchto stránkách pouze kritizujete současné vedení (zcela oprávněně) a poukazujete na to, že je třeba věci řešit a změnit!

Lee - Re: Re: No vida...

Zcela jistě to šlo napsat hned napoprvé "normálním" způsobem, ale chtěl jsem si trochu rýpnout a vyprovokovat diskuzi. Ostatně samotní jezdci i trenéří se mezi sebou posílají v průběhu dostihu na dráze i po něm šťavnatými slovy trochu jinam než jenom do háje. Ale to je o nedobrých mezilidských vztazích a agresi, která v současné společnosti panuje.

Vývoj situace na ČKA vidím černě hlavně z důvodu nedobrých mezilidských vztahů v klusácké obci, a neochoty členů ČKA kandidovat do VV. Zastoupení ve VV za současné situace musí mít ekonomicky silný kandidát, který bude ochoten podpořit chod ČKA finančně, jako tomu bylo v minulých letech. A takových lidí zas až tolik není. Jsem zvědav jak volba v neděli 23.1. dopadne, a pevně věřím, že nově zvolený prezident(ka) vydrží ve své funkci celé dva roky a nikoliv jen v zimní přestávce jako prezident poslední...

bbb - Re: "Dobré časy už byly"

chaloupku uz nam sem netahejte, ten tu taky chvili jezdil a stacilo to :D :D

Alena - Re: No vida...

Nešlo vést Váš původní komentář v tomto duchu namísto skepse a nemístných odkazů? Víte, když se budou všichni stavět ke všemu tímto způsobem, pak nás skutečně nic dobrého nečeká. Problém veřejnosti je v tom, že se téměř všichni bojí na cokoliv upozornit a přihlásit se o svá práva, která jim členstvím plně náleží. K této situaci v opačném případě vůbec nemuselo dojít. Píšete, že jen kritizuji, ale to není přesné hodnocení. Dělám nahlas a neanonymně jen to, co byste měli udělat všichni, protože někdo to prostě a jednoduše udělat musí, aby lidi otevřeli oči a přestali se bát. Z kandidatury do posledního výboru jsem odstoupila v dobré víře z jednoduchého důvodu - model fungování byl nastaven podle mého mínění velmi rozumně (původně), VV měl zajišťovat finance a chod provozu měly řídit komise. Protože jsem tento model podporovala, chtěla jsem uvolnit místo těm osobám, které tyto možnosti mají, já se mezi ekonomicky silnými subjekty nepohybuji. Byla to chyba, nemohla jsem tušit, že se z dříve vcelku normálních lidí, kteří měli tak rozumné plány, stanou taková nehorázná individua.
Dalším dost velkým problémem jsou prachobyčejné lidské hodnoty a charaktery. Rozum zůstává stát nad tím, jak se k sobě lidé chovají a jaké zaujímají postoje. Mě koně neživí a mohlo by mi to být jedno, leč není. Obětovala jsem koním život a nelituji ani jediného dne a jediné kapky potu, protože mi za ně ta zvířata stojí a udělám pro ně všechno, co budu moci. Stejně tak pro spoustu slušných lidí, kteří se o ně starají nebo jim poskytují živobytí. Jestli Vám na koních nezáleží a radši to zabalíte, to je mi fakt líto, ale už nikdy, NIKDY neposílejte klusáky do háje. Mohl byste se tam ocitnout sám...

aaa - "Dobré časy už byly"

Já to vidím taky černě,radši už to ani moc nesleduju. Klusácký sport v ČR už delší dobu není o sportu, o koních, o pěkných zážitcích z dostihů.. Stal se z toho obyčejný kšeft pro pár vyvolených. Stačí se podívat třeba na systém dlouhodobých přihlášek. Proč mám jako majitel ročka platit dostihy,které kůň MOŽNÁ poběží za dva tři roky? Převedeno do lidského světa - jste rodičem čtvrťáka základky a hned zaplatíte škole za PŘÍPADNÝ lyžařský kurz v sedmé třídě.. Další částku zaplatíte nějaký týden či den před konáním kurzu.. Zbytek doplatíte až se vám dítko vrátí z lyží. Pokud vaše dítě onemocní a nepojede, tyto poslední "koruny" ušetříte..Víc nic. Připadá vám to logické či správné? Mě teda ne. Ale z pohledu ČKA už to logiku dává - kdyby se totiž platila celá částka až k danému dostihu (tak jak to je u těch "obyčejných"), ČKA by přišla o prachy těch majitelů, kteří své koně sice jako ročky přihlásí (což "musí",že,bez ohledu na to,jestli kůň vůbec bude něco umět) ale pak se rozhodnou dostih nejet.. A nebo - což je taky už běžné - by jet sice chtěli, ale dostih je zrušen, protože zájem mají jen 4, 5.. (nebudu se pouštět do polemiky,že klasické dostihy by se měly běhat třeba o třech koních!)
Co takhle na začátku dostihové sezóny přihlásit všechny registr.dostih.koně do všech dostihů (a samozřejmě zaplatit) a pak jen případně škrtat? To byl kšeft! Proč mám jako majitel ročka platit dvě stovky za každou přihlášku? Kolik asi bere úředník na hodinu,za to,aby mého koně připsal na seznam - což zabere pár vteřin času?
Vztahy mezi stájemi nebo jezdci,to je kapitola sama pro sebe a povídání na dlouhé zimní večery. Optimista už dávno nejsem a věřit,že nový VV všechno špatné změní..? To už dřív uvěřím tomu, že je v lese Perníková chaloupka..

Alena - Re: No vida...

Děkuji za odpověď i tak, přestože bych ráda znala Vaše jméno...
I tyto pekelné mezilidské vztahy jsou důsledkem vývoje vlády ČKA

xxl - Re: Re: Re: No vida...

Pane Bože jenom ne prezidentka !